Kryptomena Bitcoin BTC

09.01.2021

Bitcoin v skratke BTC je najznámejšia kryptomena. Táto open-source mena je plne decentralizovaná. Bitcoin založil v roku 2009 Satoshi Nakamoto, ktorého identita je doteraz neznáma.

Táto kryptomena začala byť populárna od roku 2011, keď ju začali odhaľovať na mnohých konferenciách po svete. V tom roku sa na trhu objavil aj prvý altcoin - Litecoin LTC a následne začali vznikať stovky ďalších kryptomien.

Bitcoin je kryptomena ako žiadna iná. Internetová mena má mnoho výhod, ale aj nejaké nevýhody. Výhody sa môžu stať rozhodujúce.

Veľká väčšina obchodov sa obstarávala na burze Mt. Gox a práve v tomto období sa prvý krát začalo hovoriť, že Bitcoin je mŕtvy. Mt. Gox vyhlásil bankrot a bolo ukradnutých takmer 1 milión BTC. Problém nebol v Bitcoine, ale so zabezpečením burzy.


Profituj na Kryptomenách: https://www.svetkryptomien.sk/investovanie-do-kryptomien/


Ďalším veľkým medzníkom bol rok 2013, keď BTC dosiahol sumu 1 150 dolárov za 1 kus. Po značnom náraste nasledovala korekcia, ktorá trvala 4 roky. Značný nárast hodnoty nastal v roku 2017, kde sa táto najznámejšia kryptomena dotiahla na cenovú úroveň až 19 700 USD, pričom celková kapitalizácia bola 330 miliárd USD. Ďalšia výrazná korekcia nastala v roku 2018.

Bitcoin stojí na troch základných pilieroch. Tými sú decentralizácia, blockchain a kryptografia. Bitcoin je decentralizovaná sieť počítačov, do ktorej môže nazrieť každý. Cez web blockchain.info je možné si prezrieť všetky transakcie v databáze.

V prípade odosielania transakcií je potrebné mať založenú peňaženku, ktorá má verejný a privátny kľúč. Verejný vidia všetci a privátny je len váš, ktorý nemôže nikto vidieť.

Po odoslaní transakcie je potrebné transakciu overiť. To majú na starosti ťažiari. Po overení je transakcia odoslaná.

Bitcoin je vopred nastavený podľa stanovených pravidiel. Tu platí pravidlo, že BTC má obmedzené množstvo a to najviac 21 000 000 (aktuálne je vyťažených 18,6 milióna Bitcoinov). Celkové množstvo bude vyťažené v roku 2145. Ťažiari cez svoj hardware hľadajú číslo podľa kryptografických pravidiel. Po overení a nájdení správneho čísla sa vyťaží určitý blok. Tento proces je veľmi náročný na výpočtovú silu.

BTC je možné mať zabezpečené na paper wallets, bitcoin trezore, ledgeri, burze alebo na rôznych peňaženkách.

Nákup Bitcoinu - zmenáreň Coinbase, burzy- Coinbase, Poloniex, Bitcoinmaty a ďalšie možnosti.

Bitcoin začal revolúciu, ktorá je ešte stále na začiatku. 

Ak chceš vlastniť Bitcoin BTC, určite sa nám ozvi čím skôr, a pomôžeme Ti s tým!